Szukaj na tym blogu

wtorek, 19 kwietnia 2016

WYCIECZKA SZLAKIEM PIASTOWSKIM

Z okazji jubileuszu 1050 lat Chrztu Polski „Stowarzyszenie Sąsiedzkie” z Janówka Pierwszego wspólnie z Rada Seniorów Gminy zorganizowało wyjazd turystyczny Szlakiem Piastowskim do Gniezna, Biskupina i Kruszwicy z udziałem mieszkańców naszej Gminy. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, po raz pierwszy dwoma autokarami, w dniach 15 i 16 kwietnia br. w ilości 104 osób z Łajsk, Wieliszewa, Janówka Pierwszego, Michałowa-Reginowa, Olszewnicy Nowej, Kałuszyna, Góry, Olszewnicy Starej, Topoliny i Krubina, uczestnicy mieli możliwość przypomnieć sobie historię powstania Państwa Polskiego.
      

Na trasie zwiedzania znalazła się w pierwszej kolejności Archikatedra Gnieźnieńska należąca do najcenniejszych i najstarszych zabytków architektury sakralnej, w Gnieźnie, w mieście położonym na siedmiu wzgórzach.                                                                       
 W murach tej prastarej świątyni zgromadzonych jest wiele cennychi zachowanych do dziś zabytków, które mogliśmy obejrzeć. Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztukiodlewniczej z okresu romańskiego. 
Barokowa konfesja św. Wojciecha z gotyckim prezbiterium z stojącym srebrnym relikwiarzem z doczesnymi szczątkami św. Wojciecha. Muzeum-Skarbiec posiada eksponaty m.in. złotnictwa kościelnego, portrety trumienne, rzeźby drewniane i zabytkowe szaty liturgiczne.
  
Podziemia Katedry, w których obejrzeliśmy wykopaliska archeologiczne związane są z świątynią i Wzgórzem Lecha. Tu swoje miejsce wiecznego spoczynku mają Prymasi Polski (m.in. Ignacy Krasicki). Nasze dwie grupy turystyczne obsługiwane były w Gnieźnie przez
przewodników Biura Obsługi Turystyczno-Pielgrzymkowej Wzgórza Lecha.
   


Gniezno to nie tylko katedra i kościoły skupione na Starym Mieście, ale także bogata architektura przedwojennych kamienic i urokliwych uliczek. To miejsce wyjątkowe i godne uwagi. Gniezno to miasto z królewską tradycją!
Zakwaterowani zostaliśmy na nocleg w Zajeździe Biskupin w obiekcie agroturystycznym. Zorganizowano wieczorem spotkanie integracyjne całej naszej grupy. Przy śpiewie piosenek biesiadnych w akompaniamencie akordeonu i gitary spędziliśmy miło wolny czas.

W drugim dniu wycieczki był Biskupin, to jedno z najbardziej znanych miejsc archeologicznych w Polsce. Znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie żnińskim. Skansen archeologiczny nad jeziorem  Biskupińskim, pokazuje rekonstrukcję pierwszej osady na polskich ziemiach, która jest o tyle cenna, iż jest ona związana z bardzo
starą kulturą łużycką (ok. XIV w. p.n.e.- ok. V w. p.n.e.), a odkryte tutaj w latach 30 drewniane konstrukcje osiedla było sensacją na skalę europejską. 
 Zostały, wybudowane ponad 2.700 lat temu bez jednego gwoździa. Zobaczyliśmy rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulice i drewniane domymieszkalne. Przed wojną Biskupin zyskał miano polskich Pompei. Następnie udaliśmy się przejazdem kolejką wąskotorową, która stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną nie tylko dla dzieci całego województwa Kujawsko -Pomorskiego. Dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien krajobrazów sprawia niezapomniane wrażenie. 
                                                                                                   
                                                                             
                                             
Przejazd nią, po wizycie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji był kolejnym obiektem zwiedzającym przez naszą grupę. Muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm.

 

Zgromadzono tam kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.

Ostatnim punktem programu wycieczki była Kruszwica -  to perła wśród najstarszych grodów, położona jest w zachodniej części Kujaw nad legendarnym Gopłem. Współczesna Kruszwica teraz z dala od siedziby władzy rozwija się, rośnie i z dnia na dzień pięknieje. Każdego roku przybywają tutaj tłumy turystów, aby zwiedzić pięknie położone miasto oraz owiane tajemnicą zabytki. Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce znajdujący się w Kruszwicy. Czas budowy kolegiaty to lata 1120-1140. Kolegiata jest murowana z ciosów piaskowcowych i granitowych natomiast detal architektoniczno-rzeźbiarskie wykonano z piaskowca i granitu.
Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana "Mysią Wieżą". Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami, roztacza się niezapomniany widok na Gopło, na jego malownicze wysepki i półwyspy. Historia  Wieży przypomina nam jedną z  legend o złym królu Popielu, którego wraz z rodziną zjadły mściwe myszy.


W drodze do Gniezna wyemitowano materiały filmowe reklamujące miejscowość Kutno, znajdujące się na trasie, a w drodze powrotnej przejazdem przez Strzelno uczestnicy obejrzeli film ukazujący historię i architekturę strzeleńskich kościołów. Podczas podróży w obie strony towarzyszyły wszystkim emitowane z płyt kompaktowych znane i lubiane utwory biesiadne, do których przyłączano się wspólnym śpiewem.


Organizatorzy wycieczki opracowując program i harmonogram, wzięli pod uwagę ilość osób, zróżnicowany wiek, zainteresowanie i sprawność fizyczną uczestników, którzy okazali się wysoką dyscypliną, odpowiedzialnością i kreatywnością osobistą oraz poczuciem dobrego humoru. Jak zwykle otrzymaliśmy całkowite dofinansowanie transportu z Urzędu Gminy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz