Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 26 października 2015

Wycieczka do Włocławka

„Stowarzyszenie Sąsiedzkie” Mieszkańców Osiedla „Kwiatowe” w Janówku  Pierwszym  wspólnie z Radą Seniorów Gminy Wieliszew, zorganizowało wycieczkę krajoznawczą do Włocławka i okolic 19 września 2015 r. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Bazylikę Katedralną p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Diecezjalne przy Katedrze, które w grudniu 2005 r. otworzył Ks. bp. Wiesław Alojzy Mering. Gotycki kościół katedralny z 1340-1411 r. ufundowany przez biskupa Macieja z Gołaczy, w ciągu wieków rozbudowywany. W 1991 r. w świątyni gościł papież św. Jan Paweł II. Wyposażenie katedry


stanowią wybitne dzieła sztuki sakralnej z okresu gotyku, wczesnego baroku.
  
   
Odwiedziliśmy Sanktuarium Męczeństwa i Muzeum - Salę Pamięci, która w sposób multimedialny i interaktywny przybliżała ludziom, zwłaszcza młodym przesłanie życia i śmierci męczennika, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
      
W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, zwiedziliśmy dworek szlachecki o charakterze biograficzno-artystycznym, który posiada dużą kolekcję mebli, obrazów i innych elementów wyposażenia z okolicznych dworów położonych na Kujawach i wzniesiony przez Marię z Wodzińskich Orpiszewską -  jedyną narzeczoną Fryderyka Chopina.
                                             
Uczestnicy posilili się tanim i smacznym obiadem w lokalu gastronomicznym „Złota Podkowa” w centrum Włocławka. Wśród uczestników wraz z seniorami (najstarszy 79 lat) byli młodzi (najmłodszy 33 lata) mieszkańcy gminy  Wieliszew. Wycieczka odbyła się przy sprzyjającej pogodzie, miłej atmosferze, śpiewaniu piosenek biesiadnych i utworach disco-polo w dwóch pojazdach (autokar 50-osobowy i bus 20 osobowy).